20 maja 2014

(anty)Kultura biegowa

Niby każdy z nas wie, że nie dłubie się w nosie, je widelcem i nożem. O tym żeby powiedzieć sąsiadom dzień dobry  albo ustąpić starszym miejsca w autobusie jakoś wielu zapomina. Codziennie każdy z nas spotyka się z sytuacjami, w których zapomniane zostają zwykłe ludzkie dobre obyczaje, a kultura osobista schodzi na dalszy plan. Nie inaczej jest z bieganiem.


Wystarczy wziąć udział w pierwszej lepszej imprezie biegowej, że prawdą jest to co pisał Zbigniew Herbert Kultura to rzecz zdobywana, a nie dziedzictwo.To nauczenie się nowego języka. Wraz z umasowieniem biegania (które uważam za pozytywny trend) pojawia się niestety wielu, którzy nie znają panujących zwyczajów. Są jak imigranci w obcym kraju bez znajomości języka. Zagubieni w nowej dla nich przestrzeni. Łatwo wtedy o niezrozumienie i wrogość.

Z tego właśnie powodu wspólnie z innymi Blog@czami (blogerzy piszący o bieganiu) postanowiliśmy zebrać najważniejsze naszym zdaniem zasady i zwyczaje w jedną całość i stworzyć nieformalny kodeks biegacza. Wyszła nam w sumie całkiem spora lista. Mam nadzieję, że jeśli sami będziemy przestrzegać tych zasad i zwracać uwagę innym, to będzie się nam wszystkim biegało dużo przyjemniej.

Zasady kulturalnego biegania wg Blog@czy
 1. Nie startuj w zawodach jeśli nie jesteś do tego uprawniony. Organizatorzy muszą zapewnić przestrzeń, bezpieczeństwo i inne świadczenia każdemu uczestnikowi. Właśnie temu służą zapisy i opłaty startowe.
 2. Respektuj strefy startowe przygotowane przez organizatora.
 3. Jeśli nie wyobrażasz sobie biegania bez muzyki, słuchaj jej po cichu, by słyszeć co się dzieje wokół.
 4. Jeśli biegnąc w tłumie chcesz zmienić „pas ruchu”, zasygnalizuj to ręką. Jeśli ktoś inny chce zmienić, zrób mu miejsce. Biegaj w miarę możliwości prawą stroną, lewą zostawiając dla szybszych od siebie.
 5. Jeśli w trakcie biegu musisz się zatrzymać – najpierw zbiegnij do krawędzi jezdni, nigdy nie zatrzymuj się nagle na środku drogi.
 6. Zachowaj ostrożność na punktach odżywczych. Jeśli z nich nie korzystasz, obiegnij je po zewnętrznej. Jeśli korzystasz – nie zatrzymuj się nagle, bo ktoś z tyłu może na Ciebie wpaść.
 7. Nie śmieć. Odpadki wyrzucaj tylko w miejscach do tego przeznaczonych, a jeśli takowych nie ma, schowaj do kieszeni. Nie rzucaj kubeczków/butelek pod nogi innych biegaczy.
 8. Nie pluj i nie wydmuchuj nosa bez upewnienia się, że Twoja wydzielina nie trafi w kogoś innego.
 9. Nie ścinaj zakrętów, nie skracaj sobie trasy.
 10. Na zawodach uśmiechnij się (choć czasem!) do kibiców i wolontariuszy. Dzieci kochają przybijanie piątek!
 11. Nie rzucaj się na darmowe – niech napojów na mecie wystarczy dla wszystkich.
 12. Prysznic i pralka przyjaciółmi biegacza. Perfumy lepiej zostawić na inne okazje niż bieg.
 13. Jeśli na treningu inny biegacz Cię pozdrawia – odpowiedz. Podniesienie ręki nic nie kosztuje. (kiedyś pisałem o tym: Pozdrów biegacza)
 14. Jeśli biegasz z psem pamiętaj, że nie każdy kocha czworonogi. Trzymaj go na smyczy tak, by inni czuli się bezpiecznie.
 15. Trenując na stadionie pamiętaj, że do truchtania, schłodzenia i odpoczynku między odcinkami bieganymi szybciej służą zewnętrzne tory. Nie blokuj wewnętrznego toru.
 16. Dziel się doświadczeniem, ale nie próbuj leczyć ani trenować nie mając odpowiednich kompetencji.
 17. Szanuj innych biegaczy bez względu na poziom jaki reprezentują.
Jest jeszcze grupa tych, którzy pomimo tego, że biegają od lat nie mają ochoty na przestrzeganie zasad i zwyczajów. Ponieważ jednak stanowią margines pośród innych spuszczę na nich zasłonę milczenia.

2 komentarze:

 1. Jak można startować w zawodach nie będą uprawnionym? bez numerka bez chipa, bez pomiaru czasu no i po co ? Reszta naprawdę świetna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze sie jakis osiol znajdzie. Niestety. Chocby ze 100m przebiec

   Usuń